Szamba betonowe Busko-Zdrój – jak są produkowane

Najważniejszą cechą jaką powinny spełniać szamba betonowe Busko-Zdrój to 100% szczelność. By to zapewnić wykonawcy powinni używać najlepszego betonu.

Czym jest beton wodoszczelny?

Beton może zyskać wodoszczelność poprzez zastosowanie odpowiedniej technologii produkcyjnej. Szczelność takiego betonu, ochraniająca przed przedostaniem się wody sprawia, że bywa nazywany również betonem wysokowartościowym. Beton wodoszczelny uzyskuje się na kilka sposobów. Miedzy innymi poprzez stosowny dobór składników czyli mieszanki betonowej. Ale również przez stosowanie domieszek, impregnatów oraz wibrując beton po wylaniu.

szamba betonowe busko-zdrójBeton wodoszczelny – metoda

Nieprzemakalność to cecha betonu która sprawia, że otrzymuje on zdolność ochrony przed przepływem wody. Wodoszczelność można osiągnąć kilkoma sposobami, lub łącząc kilka technik w jednym. Otóż w celu zdobycia wodoszczelności należy przede wszystkim odpowiednio dobrać proporcje wody do cementu.

Beton wodoszczelny uzyskuje się ponadto poprzez zastosowanie skrupulatnie dobranych domieszek do betonu oraz przy wykorzystaniu impregnatu do betonu – to klasyczna  chemia budowlana. Warto wspomnieć, że chcąc uzyskać wodoszczelność należy stosować kruszywa o różnych grubościach ziaren. Czasem stosuje się także hydrolizację

Kruszywa (piasek, żwir) o różnej grubości używa się w celu wyeliminowania wolnych miejsc. Celem jest to, aby w betonie była jak najmniejsza ilość wolnych miejsc. Kruszywo o różnych rozmiarach uzupełnia się wzajemnie, a niewypełnione miejsca wypełniają się. Jeśli chodzi o proporcje wody do cementu – tutaj też istnieje ściśle określony stosunek tych dwóch składników. Wedle obecnej wiedzy stosunek wody do cementu nie może przekraczać wartości 0,55. Stosunkowo niewielka ilość wody powoduje, że podczas wiązania betonu nie powstają kanaliki kapilarne.

Dodatki do betonu wodoszczelnego

Masa dodatków i domieszek do betonu pozwala uzyskać optymalne właściwości mieszanki betonowej, a nie tylko nieprzemakalności. Na rynku mamy dodatki do betonu które pozwolą na poprawę lepkości mieszanki betonowej, mrozoodporności czy przyspieszające wiązanie oraz poprawiające wytrzymałość na ściskanie.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet najbardziej szczelny beton nie da 100% zabezpieczenia przed przesiąknięciem, szczególnie jeśli konstrukcja będzie ciągle narażona na kontakt z wodą. W celu dodatkowej ochrony można również zastosować masy hydroizolacyjne.

Takie masy wykorzystywane są właśnie przez firmy produkujące szamba betonowe. Zbiorniki zabezpieczane są dodatkowo od zewnątrz masą bitumiczną. Zbiorniki takie jak szamba betonowe Busko-Zdrój są produkowane z najleszego betonu.

Zapisz

Zapisz