Szamba betonowe – lokalizacja i koszty

Szamba betonowe

Podczas gdy dom wybudowany jest tam, gdzie brak kanalizacji, jednym ze sposobów zagospodarowania fekaliów jest budowa szamba, czyli szczelnego pojemnika na ścieki. Jego wykonanie i zamontowanie to inwestycyjne tańsze rozwiązanie niż budowa przydomowej oczyszczalni, a koszty inwestycji są podobne do wykonania przyłącza kanalizacyjnego. Szamba betonowe są najczęściej stosowanym rozwiązaniem w Polsce.

Koszty

Zdecydowaną część kosztów budowy i podłączenia się do szamba stanowi kupno szczelnego zbiornika na ścieki. Bywa  on wykonany z żelbetu lub tworzyw sztucznych. Wielkość zbiornika powinna być dobrana do liczby mieszkańców i ilości produkowanych ścieków. Przyjęło się, że jedna osoba produkuje ich ok. 150 l na dobę.

Rozwiązanie

Szambo okazuje się rozwiązaniem komfortowym, jeśli w bliskiej przyszłości będzie można podłączyć się do kanalizacji miejskiej. Czasami jest to również jedyne rozwiązanie, szczególnie wtedy, gdy:

– odpadów jest za mało, żeby budowanie prywatnej oczyszczalni się opłacała;

– powierzchnia działki jest nie wielka, aby wstawić na niej oczyszczalnię z drenażem rozsączającym lub w pobliżu nie ma odbiornika oczyszczonych ścieków;

– poziom wód gruntowych jest zbyt wysoki, aby można było oczyszczone w oczyszczalni ścieki rozsączyć do gruntu, a inne rozwiązania są zbyt drogie w inwestycji.

Ważne! Lokalizacja

Uwaga! Konstruując zasobnik, trzeba zostawić minimalne odległości od granicy działki, budynku i ujęcia wody. Powinno ono znajdować się w odległości:

– 2 m od drogi i granicy sąsiedniej działki;

– 5 m od okien i drzwi nieruchomości;

– 15 m od studni.

szamba betonoweWybierając umiejscowienie szamba, wskazane jest też zwrócić uwagę na to, aby można było z łatwością do niego podjechać wozem asenizacyjnym. To przepisy prawne podpowiadają, na jakie zbiorniki na nieczystości należy się decydować. Po pierwsze muszą być bezodpływowe, a po drugie posiadać certyfikaty Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Wymagania te spełniają szamba betonowe i plastikowe. Mimo wszystko po dokładnym zbadaniu ich właściwości okaże się, że lepsze rozwiązanie zapewniają szambo betonowe. Szamba betonowe same z siebie są stabilniejszym rozwiązaniem. Są szczelne i odporne na warunki zewnętrzne.

 

Zapisz