Szamba betonowe porównane z innymi rozwiązaniami

Sprawdzamy zbiorniki na ścieki komunalne

W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na zamieszkanie na wsi. Rzesza ludzi ucieka z miasta na wieś. Budowa wymarzonego domu wiąże się z wieloma różnymi częściami. Powodzeniem cieszą się tereny pod miejskie. Przydatną wiedamością jest fakt, że większość terenów pod miejskich nie posiada instalacji kanalizacyjno-odpływowej. Właśnie dlatego każdy kto aktualnie buduje dom musi wybrać zbiornik na ścieki komunalne. W dzisiejszych czasach na rynku istnieje pare rozwiązań. Najczęściek wybierane zbiorniki na ścieki to szamba betonowe i ze sztucznego tworzywa oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Wiele czynników składa się na wybór idealnego zbiornika. Postaramy się podpowiedzieć w dokonaniu prawidłowego zbiornika.

Szamba plastikowe

Wyrabiane są głównie z żywic poliestronowych i zbrojone są włóknem szklanym. Połączenie tych dwóch materiałów ma za zadanie zagwarantować szczelność zbiornika. Te szamba uważane są za przyjazne środowisku. Zbiorniki z żywicy poliestronowej mają nieszkodliwy wpływ na środowisko. Zaletą tego typu zbiorników jest ich bycie eko. Lekkość konstrukcji zbiornika jest cechą charakterystyczną dla tych szamb. Umożliwia to zorganizowanie samodzielnego transportu i montażu. Niestety lekkość zbiornika uniemożliwia ich instalowanie na niektórych terenach.

Zbiorniki z żywic poliestronowych nie mają możliwości bytu tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych. Wadą tych zbiorników jest niska wytrzymałość na obciążenia. Tych zbiorników nie można montować pod podjazdem dla pojazdów. Te zbiorniki zmieniają swoją lokalizację pod wpływem naporu wód gruntowych. Ceny tych zbiorników wynoszą od 1700 zł za 2000 L do około 7000 zł za 12000 L.

Szamba betonowe

szamba betonoweZ pewnością szamba betonowe są najczęściej wybieranymi zbiornikami. Wykonane są najczęściej z żelbetonu wysokiej klasy B-25. Producenci szamb betonowych dbają o nowoczesny przebieg procesu wyrabiania zbiorników. Dostępnym rozwiązaniem jest dodawanie zagranicznicznej chemii budowlanej, która ma za zadanie związać pory betonu i uczynić je szczelnymi. Należy wspomnieć, że na szamba betonowe nakładana jest kilkukrtonie warstwa izolacyjna. Z tej przyczyny szamba betonowe są szczelne, dzięki czemu są też przyjazne dla środowiska.

Szamba betonowe w odróżnieniu od szamb plastikowych charakteryzują się masywnością. Dzięki czemu mogą być używane na każdym terenie. Dzięki masie osadzają sie mocno w gruncie co powoduje ich nie przemieszczanie się. Trzeba mieć świadomość, że szamba betonowe można ulokować pod podjazdem dla aut osobowych. Szamba betonowe są bardzo wytrzymałe. Trzeba wspomnieć, że te zbiorniki nie kruszą się. Gdy zainwestuje się taki zbiornik od profesjonalnego producenta nie ma co się martwić przed dekady. Ceny zaczynają się od 900 zł do 4 000 zł..

Ekologiczne oczyszczalnie ścieków

Ekologiczne oczyszczalnie ścieków zostały stworzone w trosce o dobro środowiska naturalnego. Jest to najnowszy produkt w tej branży. Jej głównym zadaniem jest oczyszczanie i filtrowanie ścieków komunalnych, co daje oczyszczoną wodę. Dzięki wodzie z odzyku można podlewać za darmo ogród, co wygeneruje nie małe oszczędności. Niestety przydomowe oczyszczalnie ścieków mają zasadniczą wadę. Tego typu zbiorniki wymagają stosowania w domu tylko i wyłącznie ekologicznej chemii gospodarczej. Dzieje się tak, żeby nie zabić żywych bakterii wewnątrz zbiornika. Gdy nie będzie używana taka eko chemia może nawet dojść do wymarcia flory bakteryjnej. Powoduje to nawet konieczność wymiany zbiornika na nowy. Ceny wahają się od 6 000 zł do nawet 20 000 zł.