Urządzenia UTM a bezpieczeństwo firmy

Bezpieczeństwo sieci

Obecnie prawie każdy prywatnie posiada komputer, tym bardziej w firmach, nawet tych niewielkich znajdują się różnej wielkości systemy IT. Komputery raczej dysponują dostęp do Internetu, co poza dodatkowymi możliwościami kreuje również wiele niebezpieczeństw. Systemy IT do zarządzania zasobami przedsiębiorstw ciągle ewoluują, stwarza to jednak pewne zagrożenia jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych. Dlatego właśnie coraz częściej niezbędna staje się ochrona sieci firmowych. Na rynku pojawiły się systemy nowej generacji takie jak urządzenia UTM Cyberoam.

Przeważnie słyszymy o cyberatakach na wielkie korporacje i duże znane marki, jednak coraz częściej ten zmartwienie dotyka również mniejszych przedsiębiorców. Coraz chętniej cyberprzestępcy wybierają małe i średnie firmy, ponieważ właściciele i pracownicy przedsiębiorstw przekonani są, że tego typu komplikacje ich nie dotyczą.  Stosują systemy zabezpieczeń, które nie są wystarczające, ale sprawiają wrażenie, że firmowe dane są całkowicie bezpieczne.

Bezpieczeństwo sieci w wielu mniejszych firmach opiera się jedynie o proste i rutynowe mechanizmy ochrony, jakimi są systemy antywirusowe, dedykowane funkcje konkretnych systemów operacyjnych czy tradycyjne firewalle.

Słabym punktem zabezpieczeń firmowy jest również stare, nieaktualizowane oprogramowanie. Nowe zagrożenia pojawiają się każdego dnia, ich twórcy wykrywają luki w systemach, które umożliwiają im dostanie się do środka. Natomiast nie, wszyscy wiedzą , że aktualizacje oprogramowania i systemów są bardzo istotne od strony bezpieczeństwa.

Firmy myślące poważnie o zabezpieczeniu swojej sieci powinny pomyśleć o rozwiązaniu efektywnym opierającym się na identyfikacji tożsamości użytkowników. Aktualnie dostępne są już rozwiązania, które zabezpieczają sieć firmową niezależnie od miejsca działalności pracownika. Jest to zasadnicza sprawa jeśli weźmiemy pod uwagę np. placówki zamiejscowe, podróże służbowe czy prace w domu. Tym bardziej warto odpowiednio zabezpieczyć się przed ewentualnymi atakami cyberprzestępców, ponieważ najczęściej dzieje się to w najmniej oczekiwanym momencie.

Myśląc o bezpieczeństwie sieci firmowej pamiętajmy o odpowiednim dobraniu systemu do wymagań specyfiki funkcjonowania sieci w danym przedsiębiorstwie oraz jego aktualizacjach.

Urządzenia UTM

Urządzenia UTMPowinniśmy zabezpieczyć sieć zarówno przez próbą nieautoryzowanego dostępu do treści internetowych, jak również ograniczyć pobierania zainfekowanych plików. Nieodzowne w tym kontekście jest utworzenie polityki bezpieczeństwa firmy. Wiele firm preferuje systemy osadzone poza ich infrastrukturą w innej lokalizacji. Coraz popularniejsze staje się wdrażanie w systemach bezpieczeństwa, wielofunkcyjnych sieci urządzeń, które łączą w sobie pojedyncze moduły.

Przykładem takiego zabezpieczenia są urzadzenia UTM (Unified Threat Management), który zaręczy kompleksowe bezpieczeństwo sieci, niezależnie od jej wielkości. W obrębie jednej platformy sprzętowej skupione są różne moduły bezpieczeństwa, integrując wszystkie funkcjonalności z tożsamością użytkowników. Urządzania takie posiadają rozszerzalną architekturę bezpieczeństwa i  technologię wielordzeniową co umożliwia dostosowanie zabezpieczeń również do przyszłych groźnych sytuacji.